dotacje do węgla
Biznes i gospodarka

Dotacje na węgiel w Polsce

Ekonomiczny wpływ subsydiów na węgiel w Polsce na podstawie danych OECD

Węgiel już nie jest jest w Polsce tak tanim jak rok temu i ale w miarę niezawodnym źródłem energii. Ma też pewne negatywne konsekwencje jeśli chodzi o środowisko i dywersyfikację źródeł zasilania. Przemysł węglowy w Polsce jest dotowany przez rząd, co oznacza, że węgiel kosztuje mniej.

Ogromne dopłaty do węgla są finansowane przez podatników, co sprawia, że branża jest mniej konkurencyjna w stosunku do innych źródeł energii.

Transformacja energetyczna w Polsce – krótka historia tego, jak Polska prawie wyeliminowała zużycie węgla do 2020 roku

Polska zawsze była systemem energetycznym opartym na węglu. Węgiel od wieków dominował w miksie energetycznym i napędzał rewolucję przemysłową. Ale teraz Polska staje się liderem UE na czele europejskiej transformacji energetycznej.

Kraj zmniejszył zużycie węgla o 85% w ciągu 20 lat i wyznaczył ambitny cel całkowitego wyeliminowania węgla jako źródła energii elektrycznej do 2020 roku. Niestety wiemy już, że tego ambitnego celu nie udało się zrealizować przez politykę rządu, który stawia na węgiel.

Przyszłość polskiego przemysłu węglowego jest niepewna i będzie zależeć od polityki UE ale przede wszystkim działań rządu Polski i sytuacji militarno-gospodarczej na świecie.

A.I. f:hangela / pixabay