podatek od spadku i darowizn
Finanse Prawo

Podatek od spadków i darowizn – 2022

Podatek od spadków i darowizn płacą te osoby, które nabyły majątek w drodze spadku lub darowizny. Trzeba go uiścić, jeśli wartość majątku jest wyższa od kwoty wolnej od podatku – dla spadków i darowizn. W 2022 roku nie było oficjalnego komunikatu o zmianie wysokości kwoty wolnej oraz wysokości podatku, dlatego zakładamy, że będą one takie […]

segregatory na faktury
Finanse Prawo

VAT 2013, czyli faktury od nowa

Od 1 stycznia 2013 roku wprowadzono wiele istotnych zmian w wystawianiu faktur VAT, które mają być przede wszystkim uproszczeniem. Wiele zapisów wynika z dołączenia Polski do Unii Europejskiej. Co to za zmiany? Nie trzeba tytułować dokumentu „Faktura VAT”, wystarczy jedynie „Faktura”. Można wystawiać tzw. faktury uproszczone lub zbiorcze. Poza tym nie trzeba już nanosić na […]

pieczęć notarialna
Finanse

Poświadczenie dziedziczenia – co warto wiedzieć?

Śmierć bliskiej osoby to bolesne doświadczenie. Zwykle powoduje żałobę i smutek, ale jest też zdarzeniem prawnym, które wiąże się z określonymi skutkami. Aby uzyskać akt poświadczenia dziedziczenia, należy wybrać notariusza i umówić się z nim na spotkanie, by umówić się na konkretny termin sporządzenia aktu. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje. 

e-deklaracje
Finanse

Deklaracje elektroniczne

Do niedawna musieliśmy składać PIT-y jedynie w urzędzie skarbowym. Przypominamy, że roczne zeznanie podatkowe możesz złożyć także przez Internet. Formularz deklaracji podatkowej znajdziesz na stronie urzędu skarbowego. Poniżej szczegóły – dowiedz się, jak szybko złożyć e-Deklaracje.

Finanse

Nie masz długów? I tak uważaj, jeśli pożyczasz!

Podobne historie słyszeliście zapewne wiele razy – ktoś pożyczył znajomemu czy sąsiadowi wartościową rzecz, np. samochód. Potem okazało się, że komornik zajął ją przez długi, ale nie Twoje, lecz znajomego. Jak to możliwe?