monety
Finanse

3 sposoby na zdobycie funduszy na rozpoczęcie działalności

Marzenia o własnej działalności ma wielu z nas, ale od pomysłu do realizacji droga jest daleka. Aby wystartować ze swoim biznesem, musisz mieć biznesplan oraz pieniądze na sprzęt, pracowników, rozwój. Jak pozyskać fundusze?
Dokładna kwota zależy od rodzaju działalności – możesz potrzebować pieniędzy na kapitał początkowy, czyli wynajem biura, pomoc księgowej, sprzątanie itd. Sposobów na zdobycie środków na rozpoczęcie własnej działalności jest wbrew pozorom wiele – może to być kredyt uzyskany w banku, decyzja o wspólniku, ale także dotacja z urzędu albo funduszy europejskich. Poniżej kilka skutecznych sposobów.

1. Kredyt z banku
Dobrym i często wybieranym źródłem finansowania jest kredyt bankowy. Stosunkowo łatwo dostępny, poza tym można wybierać spośród licznej oferty wielu banków, aby wybrać najlepszą dla siebie. Takie kredyty lub też pożyczki często można uzyskać na preferencyjnych warunkach, są też łączone z innymi produktami bankowymi, jak m.in. konto firmowe. Decydując się na pakiet usług, często można skorzystać z ofert promocyjnych.

2. Dotacje na działalność z Unii Europejskiej
Osoby fizyczne mają też szansę na zdobycie wsparcia finansowego na rozpoczęcie własnej działalności z Unii Europejskiej. Zwykle trzeba wypełnić i złożyć wniosek wraz z uzasadnieniem w ramach wybranego programu – jest ich wiele, a zatem dobór właściwego warto poprzedzić dokładnym researchem. Dla niektórych grup przewidziano ponadto pewne ułatwienia – m.in. dla kobiet w ciąży, osób zarejestrowanych jako bezrobotne, mieszkańców wsi. Warte rozważenia są też dotacje z powiatowego urzędu pracy – nie są one zwracane i mogą wynieść maksymalnie 6-krotność statystycznego wynagrodzenia.

Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
Możliwe jest też uzyskanie funduszy na własną firmę –jej założenie czy rozwój – z Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Warto skorzystać z oferowanego wsparcia, bo dotyczy ono na przykład zarówno porad, jak i pomocy w wyborze odpowiedniego programu unijnego. Szczegóły i wnioski są dostępne na stronie PARP.

KWK, foto: stevepb / Pixabay