e-deklaracje
Finanse

Deklaracje elektroniczne

Do niedawna musieliśmy składać PIT-y jedynie w urzędzie skarbowym. Przypominamy, że roczne zeznanie podatkowe możesz złożyć także przez Internet. Formularz deklaracji podatkowej znajdziesz na stronie urzędu skarbowego. Poniżej szczegóły – dowiedz się, jak szybko złożyć e-Deklaracje.

Dlaczego warto złożyć zeznanie drogą elektroniczną?

Rozliczenie w formie elektronicznej jest najprostszym i najszybszym sposobem złożenia zeznania rocznego. PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16A, PIT-19A wraz z załącznikami można wysłać drogą internetową, bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Tak samo można też złożyć ew. korektę wymienionych deklaracji. 

Co więcej, system gwarantuje bezpieczeństwo przesyłanych danych. Wymóg autoryzacji deklaracji obniża ryzyko, że ktoś może podszyć się pod danego podatnika. PIT można przesłać do odpowiedniego Urzędu Skarbowego jednym kliknięciem – zaoszczędza to czas i pozwala uniknąć kolejek. 

System e-Deklaracje jest bezpieczny i darmowy, a zeznanie zostanie przesłane bezpośrednio do właściwego dla danego podatnika urzędu skarbowego. Gwarancję bezpieczeństwa zapewniają jedynie formularze pobrane z zakładki e-Deklaracje w Portalu Podatkowym.

PIT przez Internet – krok po kroku

Programy i aplikacje opracowane do wysyłania zeznań podatkowych są bardzo proste, intuicyjne w obsłudze. Nie brakuje też poradników i samouczków. 

Jak przesłać e-deklarację za pomocą formularza interaktywnego?

Wejdź na stronę US i w zakładkę e-Deklaracje. Następnie wybierz konkretny podatek i pobierz odpowiedni formularz. Wypełnij odpowiedni formularz w aplikacji e-Deklaracje Desktop lub pobierz go ze strony www.portalpodatkowy.mf.gov.pl (zakładka e-Deklaracje), sekcja – Formularze. Wypełnij go, podpisz podpisem kwalifikowanym albo danymi autoryzującymi. Teraz pobierz i zachowaj Urzędowe Poświadczenia Odbioru (UPO). Jest ono dowodem traktowanym na równi z dowodem nadania listu poleconego lub z potwierdzeniem złożenia PIT-u w urzędzie skarbowym.

Jak przesłać e-deklarację, korzystając z modułu systemu finansowo-księgowego?

Możesz też przesłać e-deklarację, korzystając z wybranych aplikacji. Zostanie ona wysłana bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych drogą elektroniczną. Możesz też podpisać elektronicznie wszystkie deklaracje.

e-Deklaracje wysłane z Uniwersalnej Bramki Dokumentów 

Otwórz właściwą aplikację zgodnie ze specyfikacją Wejścia – Wyjścia (w zakładce – Dokumentacja IT), starannie wypełnij formularz i podpisz go podpisem kwalifikowanym lub danymi autoryzującymi. Teraz prześlij gotowy dokument do UBD, ściągnij i zachowaj Urzędowe Poświadczenia Odbioru.

Rozlicz swój PIT online szybko, o dowolnej porze i z dowolnego miejsca. Wystarczy dostęp do Internetu.

KwK, f:StartupStockPhotos / pixabay