paragon

Nowe paragony 2013. Szkolenia dla podatników – daty szkoleń w regionie

Od października 2013 roku właściciele sklepów mają obowiązek drukować szczegółowe paragony. Pomysł ten budzi duże kontrowersje i emocje. Zmiany trzeba wprowadzić do kas fiskalnych, co budzi oburzenie wielu właścicieli sklepów spożywczych i przemysłowo-spożywczych. Dla ułatwienia zorganizowano specjalne szkolenia.

Nowe paragony utrapieniem przedsiębiorców

Wielu przedsiębiorców mających sklepy uważa nowe paragony za duże utrudnienie. Pracownicy obawiają się, że nie zapamiętają dwóch tysięcy kodów, nawet z trzystoma jest przecież ciężko. Zmiany mają na celu uszczelnić uniki związane z podatkami, ale pomysł budzi poważne wątpliwości. Zniknęły ogólne grupy towarów, jak na przykład warzywa, mięso czy owoce, a w ich miejsce pojawiły się konkrety – jak marchew, pomarańcze, jabłka, udka z kurczaka.

Problem z wpisywaniem kodów robi się jeszcze większy, gdy pracownicy nie mają czytnika i muszą wprowadzać je ręcznie – zajmuje to dużo czasu i jest poważnym utrudnieniem. Urzędnicy tłumaczą, że to nic trudnego, zapominając, że wielu przedsiębiorców ma kilka sklepów i podwójną czy potrójną liczę kodów, co dodatkowo zajmuje czas.

Ekonomia w parze z ekologią?

Są co prawda firmy, które świadczą takie usługi, ale za wprowadzenie jednego kodu liczą aż 1 zł. Mając trzy sklepy i 6 tysięcy kodów do wprowadzenia, łatwo policzyć wydatek. Nowe paragony są też bardziej szczegółowe, czyli dłuższe – szybciej kończy się rolka, którą trzeba uzupełnić na nową. Nie jest to ani ekonomiczne, ani ekologiczne rozwiązanie.

Szkolenia dla podatników

Przedsiębiorcy pytań i wątpliwości mają wiele. Nie wiedzą, jak dokładnie opisać produkt – trzeba podać ser, jego rodzaj, producenta i gramaturę? Z tego powodu zorganizowano szkolenia dla podatników na temat nowych paragonów w kujawsko-pomorskich urzędach skarbowych.

Poza tym szczegółowe informacje na temat nowych oznaczeń można uzyskać na infolinii Krajowej Informacji Podatkowej: 801 055 055.

KwK, f: stevepb / pixabay