Możliwość zakupu mieszkania za kwotę niższą o ⅓ niż oferty rynkowe to kusząca opcja. Wyjaśniamy, jak przebiega procedura aukcji komorniczej, co powinno zawierać stosowne obwieszczenie, na co warto uważać.
Licytacja komornicza – przebieg krok po kroku
Obwieszczenie o aukcji – gdzie i kiedy?
Informacja o planowanej licytacji powinna pojawić się co najmniej dwa tygodnie przed datą przetargu. Obwieszczenia o licytacjach muszą być publikowane na autoryzowanej stronie internetowej www.licytacje.komornik.pl, aby uniknąć prób oszustw.
W obwieszczeniu powinno znaleźć się miejsce oraz czas aukcji, oznaczenie nieruchomości (tj. dane dłużnika, przeznaczenie, numer księgi wieczystej), ustalona wartość nieruchomości i cena wywoławcza, wadium, informacja, kiedy można zobaczyć licytowaną nieruchomość i zapoznać się z aktami postępowania. Następnie rozpoczyna się właściwa aukcja.
Obejrzenie nieruchomości
Warto skorzystać z tej możliwości. W obwieszczeniu komornik powinien podać informację, kiedy jest to możliwe. Są sytuacje, że będzie to utrudnione – choćby dlatego, że lokal może być nadal zamieszkiwany – ale obowiązkiem komornika jest ustalenie dogodnego terminu.
Wysokość wadium
Licytacje komornicze odbywają się publicznie, co oznacza, że każdy może wziąć w nich udział. Trzeba jednak wcześniej wpłacić wadium, które wynosi zwykle 1/10 kwoty operatu szacunkowego licytowanego mieszkania. Po wygraniu licytacji jest ono wliczane do ostatecznej kwoty przebicia. Pozostałe osoby otrzymają zwrot swoich pieniędzy.
Sprawdzenie wpisów w księdze wieczystej
Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie stanu hipoteki mieszkania w księdze wieczystej. Informacje o egzekucji i ciążących na danej nieruchomości zaległościach znajdą się w III dziale księgi.
Wygrana licytacja – co to oznacza?
Gdy komornik ogłasza trzykrotnie najwyższą ofertę, informuje też, że aukcja została zakończona i ogłasza jej zwycięzcę. Sędzia nadzorujący aukcję następnie wydaje postanowienie o przyjęciu przybicia.
Zwycięzca ma dwa tygodnie na wpłatę (licząc od daty otrzymania wezwania od komornika). Opcjonalnie można ten czas wydłużyć do miesiąca). Po zaksięgowaniu pieniędzy zwycięzca staje się prawnym właścicielem wylicytowanej nieruchomości.